Blog
All About Our Works
Learning, News, Latest techniques and latest gears for photography and cinematography in Nikaks Studio.

نرم افزار لایتروم - Lightroom چیست؟
در پست جاری ما در مورد یکی از معروف ترین و محبوب ترین نرم افزار های اصلاح رنگ و ادیت عکس ها که در سراسر دنیا توسط عکاسان حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرند صحبت خواهیم نمود. اطلاعاتی که در این بخش قرار است ارائه شود برای بازدید کننده گانی است که مشتاقند با قابلیت های کلی و ابتدایی این نرم افزار و چگونگی روند ادیت عکسها در آتلیه نیک عکس آشنا شوند و از ارائه مسائل تکنیکی و حرفه ای خودداری شده است.
شاید بعضی از شما که کمی با نرم افزار های مربوط به عکاسی دیجیتال مانند Photoshop آشنایی دارید، بگویید تا زمانی که فتوشاپ هست و همه کارها را انجام میدهد چه نیازی به نرم افزار دیگری مانند Lightroom است. در اینجا توجه کنید که هر دو نرم افزار را شرکت Adobe طراحی و تولید کرده است. اگر قرار بود لایتروم بخشی از کار فتوشاپ را انجام دهد، چه نیازی به این همه هزینه برای طراحی نرم افزار لایتروم بصورت جداگانه بود؟
پاسخ این است، که در نرم افزار لایتروم علاوه بر امکانات ویژه ای که در بخش کتابخانه برای دسته بندی و نگهداری عکسها ارائه میدهد، تنظیمات رنگی خود را بجای اعمال بر پیکسل ها، بر لایه های مختلف یک عکس اعمال میکند. از این رو با اعمال تغییرات در رنگ و شدت لایه های مختلف یک عکس به هیچ وجه افت کیفیت نخواهیم داشت.
نرم افزار فتوشاپ Pixel Base یا بر مبنای پیکسل است. یعنی اگر تغییراتی در رنگ و یا هر زمینۀ دیگر انجام دهید این تغییرات اطلاعات پیکسل های موجود در یک عکس را دستکاری میکنند. حال آنکه یک عکس خام که توسط یک دوربین حرفه ای گرفته میشود دارای لایه های مختلفی نظیر کانال های رنگی، آلفا، اطلاعات متا و بسیاری موارد دیگر میشوند. که با اعمال تغییرات روی لایه ها از کیفیت عکس نهایی کاسته نخواهد شد.
در آتلیه های حرفه ای دنیا، روی عکسهای گرفته شده کمترین ادیت اعمال میشود. چرا که معتقدیم عکس ها باید در لحظۀ عکاسی به شکلی صحیح و علمی عکاسی شوند و نه با نرم افزار هایی مثل فتوشاپ نقاشی شوند. بنا بر این نیاز به نرم افزار فتوشاپ باید به حداقل برسد. جالب است بدانید در آموزش های حرفه ای هنر عکاسی، دانش آموزان را مجاب میکنند تا تنها از نرم افزار لایتروم استفاده کنند. و این تنها به یک دلیل است و آن اینکه دانش آموز سعی کند تمام هنر خود را در لحظۀ عکاسی بکار بندد تا نیاز به ویرایش نداشته باشد.
امّا در ایران، و در آتلیه نیک عکس گاهی مشتری تمایل به ویرایش بخش هایی از عکس خود را دارد که نیازمند نرم افزار فتوشاپ است. مثلا میگویند دوست داریم بینی ما کمی کوچک تر شود و یا غیره. برای این دست از ویرایش ها نرم افزار لایتروم امکاناتی را ارائه نمیدهد. توضیح در مورد امکانات نرم افزار فتوشاپ در اینجا مورد بحث نیست لذا از توضیحات بیشتر خودداری میکنم.
و امّا در نرم افزار لایتروم تنها ویرایشی که میتوان روی عکس ها انجام داد رتوشی ساده جهت از بین بردن جوش ها، لکه ها و بطور کلی بخشهایی از عکس است که در لحظۀ عکاسی نمیتوانستیم کنترلی روی آنها داشته باشیم. به عکس های زیر توجه کنید:
Jennifer Lawrence - No Photoshop Retouch
Photoshop Retouch
در عکسی که اول که با Jennifer Lawrence - No Photoshop Retouch مشخص شده، میبینید که رتوش روی پوست به صفر رسیده و تنها به اصلاح رنگ آن پرداخته شده تا عکس پرتره اصالت خودش را حفظ کند. امّا در عکس دوم پوست توسط فتوشاپ بصورت کامل ترمیم و بعبارتی نقاشی شده است. هنرمندان عکاسی دنیا به عکس اول امتیاز خواهند داد. شما چطور فکر میکنید؟ آیا نمایش بافت پوست که بخشی از شخصیت و پرتره شماست میبایست در یک عکس از بین برود؟
در مبحث اصلاح رنگ در لایتروم مسائل بیشماری وجود دارد که توضیح همه آنها از حوصله این بخش خارج است. امّا در زیر یک نمونه قبل و بعد از اصلاح رنگ در لایتروم را ارئه میدهم تا با قدرت آن بیشتر آشنا شوید:
Color Grading with Lightroom
اصلاح و تغییر رنگ نیز باید در چهارچوب علمی خودش انجام شود. هر تغییر کوچک در رنگ های موجود سبب ارائۀ مفاهیم متفاوتی در عکس نهایی به بیننده میشوند. بعنوان مثالی ساده از این موضوع، میتوان بیان حس سردی با رنگ های طیف آبی و حس گرمی با رنگ های طیف نارنجی و قرمز شمرد . لطافت، شادی، غم، دشواری، آسانی، سختی و موارد دیگر، با رنگ مناسب در یک عکس بیشتر ملموس خواهند شد.

آتلیه نیک عکس افتخار دارد تا با شناخت دقیق علم اصلاح رنگ و نحوه ارائۀ آن توسط نرم افزار بینظیر لایتروم در بخش عکاسی، نتایج ارزنده، ماندگار و با اصالتی را به مشتریان عزیز ارائه دهد.
© 2019 - Nikaks Studio.