Gears
Photography and Filming Equipments
Just as an athlete can not jump out without parchute, a photographer without professional equipment can not climb..
-Soheil Soheili
مختصری در مورد تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری:
همانطور که یک ورزشکار نمیتواند بدون چتر نجات به بیرون از هواپیما بپرد، یک عکاس هم نمیتواند بدون تجهیزات حرفه ای اوج بگیرد.
تجهیزات حرفه ای همۀ دنیای یک عکاس و فیلمبردار است و به داشتن آنها افتخار میکند. در بحث هنر میگویند: علم به هنر شما را توانمند میسازد و پس از آن شما قادرید با هر نوع تجهیزات ساده یا پیشرفته ای آثار ارزشمندی تولید نمایید. این گفته کاملا صحیح است. بعنوان مثال دوربین های پیشرفته در موبایل های شما امروزه کار یک دوربین عالی را برای مصارف خانگی و ثبت خاطرات انجام میدهند. کسی که هیچ اطلاعاتی در زمینه عکاسی یا فیلمبرداری ندارد فقط میتواند با زدن دکمه شاتر به گرفتن عکس بپردازد. ولی همان موبایل اگر در اختیار هنرمندی قرار گیرد خواهید دید که چه عکس های زیبا و چه فیلم های خوبی تولید کرده است. البته منظور از خوب یعنی استفاده از حداکثر توان دوربین و کادر بندی مناسب.
تصور کنید زمانی که غروب در افق دریا منظره ای زیبا ایجاد کرده است میخواهید عکسی از همسر خود که لب ساحل پشت به آفتاب ایستاده بگیرید. شما مطمئنا ترجیح میدهید که صورت همسر شما واضح و منظره غروب و ابرهای قرمز آسمان هم به خوبی دیده شوند. امّا وقتی عکس را میگیرید میبینید صورت همسرتان تاریک و غروب دریا نرمال ثبت شده است .
برای غلبه بر این مشکل کافی بود که از یک فلاش استفاده میکردید. امّا موبایل شما قادر به استفاده از فلاش های متناسب را ندارد. پس توانایی موبایل شما برای انجام اینکار کافی نیست.
من با ذکر این مثال ساده سعی دارم تا توضیح دهم که هر تجهیزات برای یک منظور خواص مورد استفاده قرار میگیرد. و تجهیزات حرفه ای به عکاس و فیلمبردار توانمند قدرت مانور بیشتری میدهد و در نتیجه محصولات با ارزش تری به ثبت خواهند رسید.
امّا عکاس یا فیلمبرداری که توانمند و هنرمند نباشد، اگر پیشرفته ترین تجهیزات دنیا را هم به او بدهید به شکلی آماتور از آن استفاده میکند. مانند رود خروشانی که در انتها باید وارد کانالی باریک شود تمام قابلیت ها را به هدر میدهد.
در ادامه به معرفی تجهیزات آتلیه نیک عکس به صورت عکس و فیلم و توضیحات میپردازم تا با کارایی آنها در شرایط مختلف آشنا شوید. جهت افزایش قدرت تصمیم گیری در انتخاب خدمات مناسب برای مهمترین روز زندگی خود این بخش را تا انتها دنبال کنید تا با جزییات بیشتری شما را آشنا کنم.


تجهیزات نور پردازی POFOTO :

Gears
All About Quality
In order for the light to shine so brightly, the darkness must be present.
-Sir Francis Bacon

نور یا فلاش های پروفوتو یکی از محبوب ترین فلاش های دنیا هستند که امروزه توسط بزرگ ترین اساتید و عکاسان دنیا و همچنین آتلیه نیک عکس مورد استفاده قرار میگیرند. قدرت در پرتاب نور، امکان استفاده در لوکیشن های طبیعی با قدرت بالا، توانایی TTL ، دقت در کیفیت نور، استفاده از آن در سرعت های بالای شاتر و بسیار از موارد تکنیکی دیگر، از جمله مواردی هستند که این فلاش ها را محبوب ساخته است. در ادامه برای درک راحت تر مثالی را شرح میدهم. به عکس زیر که با فلاش های پروفوتو B1 گرفته شده است توجه کنید:
عکس فوق در تایم طلایی یعنی غروب آفتاب گرفته شده است. در این زمان کمی ابر در آسمان وجود داشت و آفتاب با زاویۀ تندی به مدل میتابید. عکاس قصد نمایش تمامی زیبایی های طبیعت را داشت. به همین منظور عمق میدان دید را گسترش داد و بنابر این نیاز به نوری پر قدرت بود که در ابتدا بتواند هم تراز آفتاب قدرت داشته باشد و بعد سایه های ایجاد شده توسط نور آفتاب روی بدن مدل را تلطیف کند بطوری که پوست بیش از حد یا کمتر از حد نور نگیرد و به اصطلاح نسوزد. بنابر این میبینیم که نور های پروفوتو به خوبی از پس این شرایط بر آمدند. کاری که به هیچ وجه فلاش های از رده خارج ارزان قیمت چینی حتی نمیتوانند به آن فکر کنند. قابلیت های بیشماری در شرایط مختلف توسط این فلاش های قدرت مند ارائه میشوند که توضیح همه آنها از حوصله این بحث خارج است. در بخش ویدیو ها چندین کلیپ معرفی این فلاش ها ارائه شده اند. در ادامه لینک سایت پروفوتو آمده است که میتوانید با کلیک روی آن مستقیما به اطلاعات پیشرفته تر دست یابید. Profoto Light Shaping Company


دوربین DSLR Canon 5D mark iv :

Gears
Camera Teaches Us
The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera.
-Dorothea Lange

در ابتدا توضیحی کلی در مورد دوربین های دیجیتال حرفه ای میدهم تا با مفاهیم اولیه آن بیشتر آشنا شوید. در یک دوربین نوری که از سمت لنز آن وارد دوربین میشود بعد از باز شدن شاتر به سطح سنسور رسیده و سپس تبدیل به مجموعه ای از پیکسل ها با کیفیت های نوری مختلف در قالب یک عکس میشوند. اینکه سنسور دوربین به چه شکلی طیف های مختلف نور را دریافت و ذخیره کند هر ساله مورد بحث و تحقیق تولید کنندگان قرار میگیرند و در پی آن دوربین های جدید تر با کیفیت های بالاتر تولید میشوند. البته امکانات دوربین ها مورد بحث این بخش نیست و فقط از جنبه کیفیت عکس آنها را مورد بررسی قرار میدهیم. جالب است بدانید چشم انسان دارای بالاترین سنسور جهان است که با سرعت بالا طیف های رنگی مختلف را با بالاترین کیفیت و داینامیک رنج حدود 24 استاپ نوری دریافت و پردازش میکند.
منظور از یک استاپ نوری میزان افزایش یا کاهش نور به اندازه یک واحد است. مثلا اگر سایه ای روی دیوار باشد پس از اندازه گیری میگوییم مثلا بخشی از دیوار که سایه ندارد 3 استاپ از بخشی که سایه دارد بیشتر نور را منعکس میکند. و به تعداد استاپ های نوری ای که یک سنسور میتواند ببیند داینامیک رنج میگویند. جالب است بدانید پیشرفته ترین دوربین های امروز حداکثر تا 16 استاپ نوری را در یک تصویر میبینند و ذخیره میکنند. بنابراین هر چقدر دوربین ها نزدیک تر به چشم انسان عمل کنند حرفه ای تر هستند. داینامیک رنج در عکاسی در فضای باز مهمترین عامل تعیین کننده در افزایش کیفیت عکس نهایی است. در عکس زیر ببینید که اگر یک دوربین با داینامیک رنج بالا و حتی بدون فلاش عکاسی کند چگونه سایه ها را ارتقا میدهد تا به چشم انسان نزدیک شود:
آتلیه نیک عکس از جدید ترین دوربین خانواده Canon 5D یعنی دوربین DSLR 5D mark IV استفاده میکند که دارای داینامیک رنج 13.6 میباشد و آن را تبدیل به یکی از قدرتمند ترین دوربین ها در نوع خودش کرده است. این دوربین عکس های شما را با آنچنان لطافت و نوری ثبت میکند که مشابه آنرا کمتر دیده اید. البته در ساخت کلیپ هم قادر است فیلم ها را با حداکثر کیفیت 4k و با سیستم فشرده سازی 4:2:2 ذخیره نماید که یکی از بالاترین کیفیت های ارائه شده در صنعت فیلم سازی است. از توضیحات بیشتر در زمینه فیلم سازی خودداری مینمایم و جهت دریافت توضیحات بیشتر به سایت های مربوط به این دوربین مراجعه نمایید. البته در بخش ویدیو ها کلیپی در این زمینه قرار داده شده است.


سلاطین لنز های کنون :

Lenses
Prime Lenses
14mm + 35mm + 85mm + 135mm can only do!.
-Soheil Soheili

بطور کلی لنز های دوربین به دو دسته تقسیم میشوند: لنزهای زوم و لنزهای پرایم. در اینجا قصد ارائۀ توضیحات تخصصی در مورد لنز ها را ندارم و تنها به نکته ای بسنده میکنم و آن برتری کیفیت لنز های پرایم است. لنز های پرایم قابلیت زوم کردن روی یک منطقه از تصویر را ندارند و بدلیل اینکه عدسی های کمتری در آنها با کیفیتی بالاتر به کار رفته عمدتاً از کیفیت های بالاتری نسبت به لنز های زوم دارند. به عبارتی ساده تر اگر لنزی که یک عکاس از آن استفاده میکند کیفیتی پایین در گذراندن نور از خود به سمت دوربین داشته باشد عکس و فیلم نهایی از کیفیت پایینی برخوردار خواهند بود.
برای هر موضوعی لنز های متفاوتی ارائه شده اند. بعنوان مثال اگر قصد عکاسی از عروس و داماد در یک منظره زیبا را دارید میبایست از لنز های سری واید استفاده کرد تا منظره پس زمینه در عکس نشان داده شود و اگر موضوع گرفتن یک عکس پرتره است باید از سری لنز های تِله استفاده نمود.
در این بین آتلیه نیک عکس افتخار دارد تا از برترین لنز های پرایم کمپانی کنون که از آنها به سلاطین لنز های کنون در هر دسته یاد میشود، استفاده نماید و آنها شامل موارد زیر هستند که با کلیک بر روی هر کدام از آنها میتوانید به اطلاعات کامل آنها توسط سایت های معتبر بررسی کننده دسترسی پیدا کنید:

به دو عکس زیر توجه کنید:
قبل از ادامه توضیحات، یکبار دیگر بدلیل ارائه نمونه عکسهای خارجی، پوزش میطلبم. جهت حفظ حریم شخصی مشتریان از نمایش تمامی عکسهای داخلی آتلیه معذوریم و در بخش نمونه کارها تنها به معرفی بخشی از عکسها که اجازه نمایش آنها را گرفته ایم بسنده میکنیم.
و امّا، هر دو عکس پرتره هایی با دوربینی تقریبا مشابه و با لنزهای متفاوتی از سری لنز های حرفه ای کنون یا سری L هستند. به جنس رنگ ها و بافت ها در هر دو عکس بیشتر دقت کنید. در عکسی که با عدد 85 نشان داده شده است کیفیت رنگ و تصویر به اوج خود رسیده است. دقت کنید که چقدر پس زمینه بخوبی فالو یا تار شده است و نور های پس زمینه چقدر زیبا جلوه میکنند. امّا در عکسی که با 24-105 نشان داده شده است میبینیم که لنز از قدرت کافی برای به چالش کشیدن موقعیت آن برخوردار نبوده و میبینید که در پس زمینه دایره های ریزی که بر روی شاخ و برگ قرار گرفته و نور بی کیفیتی که در پس زمینه نشان داده شده و خیلی از موارد دیگر همه و همه به تضعیف نتیجه نهایی منجر شده اند.
بنابراین تا اینجا باید متوجه شده باشید که علاوه بر دوربین ، لنز های با کیفیت چه تاثیری بر نتایج خواهند داشت. اینها تنها مثال های ابتدایی از تفاوت لنز ها در کیفیت ارائه نور بودند امّا در شرایط پیچیده تر لنز های پرایم خودنمایی کرده و کیفیت های بینظیری را ارائه میدهند.
بطور کلی هدف از آشنا کردن شما با این لنز ها که آتلیه نیک عکس پس از ماه ها تحقیق و بررسی آنها را در اختیار گرفته است، احترام به حقوق شما متقاضیان عزیز است. چرا که با شناخت بیشتر، بخشی از نگرانی های شما در زمینه محصولات نهایی رفع خواهد شد. با در دست داشتن بهترین تجهیزات و با مجهز بودن به هنر عکاسی و فیلمبرداری نتایج ارزنده ای در آینده در اختیار شما قرار خواهند گرفت.


پرنده ای بینظیر :

Gears
A Sketch Book
For me, the camera is a sketch book, an instrument of intuition and spontaneity.
-Henri Cartier-Bresson

کمپانی DJI ، برند معروف سازنده انواع تجهیزات تصویر برداری و از جمله پرنده های تصویر برداری موسوم به هلی شات میباشد. این کمپانی هر ساله انواع مختلفی از هلی شات ها را روانه بازار جهانی میکند. نیک عکس با توجه به نیاز خود در ارائه تصاویر هوایی، پرنده Phantom 4 Pro را برگزید. این هلی شات قادر است تصوایر هوایی را تا حدکثر کیفیت 4K بهمراه پروفایل های رنگی سینمایی ارائه و ضبط نماید. از این وسیله جهت ضبط سکانس هایی از یک کلیپ که نیازمند تصوایر هوایی است استفاده میشود. جالب است جهت اطلاعات عمومی بدانید که بُرد پروازی این هلی شات در ارتفاع، 500 متر و در طول، 5 کلیومتر از محل پرواز میباشد. و در حالت پرواز اگر خلبان هدایت کننده آنرا گم کند و یا باطری آن رو به اتمام باشد، بصورت خودکار سریعا به محل پرواز خود باز میگردد. البته با توجه به تکنولوژی روز دنیا این مسائل بسادگی حل شده اند. از کاربردهای دیگر این وسیله ضبط تصاویر هوایی بینظیر در زمان ورود عروس و داماد به تالار و نمایش آتش بازی های جذاب و بعضاً در فضای داخلی تالار و همچنین عکس برداری هوایی است که عکسهایی با کیفیت و بینظیر را میتواند به ثبت برساند.

بطور کلی تجهیزات تصویر برداری و عکاسی زیادی در ارائه یک پروژه دخیل هستند که در فوق ما تنها به معرفی بارزترین ها و اساسی ترین ها پرداختیم. امید داریم که با ارائه هر چند کوتاه این مطالب توانسته باشیم شما را کمی بیشتر با این صنعت و هنر آشنا نماییم. همراه ما باشید تا بهترین ها برای شما باشند.
© 2020 - Nikaks Studio.