Portfolio
Soheil Soheili Photogaphy
The folowing photos captured by © Soheil Soheili - Nikaks Studio.
مختصری در مورد هنر عکاسی:
نمونه عکس های عروسی بی شک یکی از مهمترین عوامل انتخاب یا عدم انتخاب یک آتلیه عکاسی توسط مشـتری است. امّا شما به چه جنـبه هایی از یک عکـس جهت امتیاز دهی به آن توجه میکنـید و سبب پسندیده شدن یک عکس توسط شما میشود؟
بک گراند زیبای آن، نحوه نور پردازی آن، زاویه عکسبرداری، سرعت عمل، خلاقیت در کار؟
آیا با جنبـه های کیفـی مانند نحوۀ نورپردازی صحیـح آشـنایی دارید؟
بطور کلی یک عکاس هنرمند میبایست بر شاخه های مختلفی نظیر نورپردازی در محیط های مختلف، شناخت صحیح استراکچر صورت ، شناخت مفاهیم تخصصی ترکیب بندی در عکاسی و بسیاری از زیر شاخه های آنها تسلط کامل داشته باشد. این عوامل سبب میشوند تا تصمیم گیری در مورد چگونگی عملکرد صحیح تر به عکاس کمک کنند و در نهایت نتایج بهتری حاصل شوند.

نور پردازی :


نور پردازی یکی از مهمترین عوامل عکاسی است. چرا که اگر نور نباشد حتی چشم انسان قادر به دیدن محیط نیست. و تفاوتی که یک عکاس در نور سوژه یا یک محیط میتواند ایجاد نماید تا سوژه یا محیط زیبا تر از حالت معمول آن دیده شوند، هنر یک عکاس هست. بدین منظور یک عکاس باید بر علم شکل دهی دقیق و صحیح نور توسط ابزار های شکل دهنده نور تسلط یابد.
یکی از مسائل ابتدایی در نور پردازی که بسیاری از عکاسان مبتدی حتی به این مسئله هم توجه نمیکنند بُعد دهی به سوژه توسط نورپردازی صحیح است. انسان دو چشم دارد و به همین مناسبت همه چیز را سه بعدی میبیند و درک میکند حتی با شرایط نوری بد. اما زمانی که عکسی ثبت میشود و شما آن را در صفحه دو بعدی مانیتور یا کاغذ مشاهده میکنید، ابعاد سوژه یا تصویر بخوبی درک نخواهد شد مگر به کمک نور پردازی صحیح و اعمال سایه روشن های مناسب و ترکیب بندی مناسب در عکاسی. به مثال زیر را توجه نمایید:
در مثال فوق دو توپ در یک صفحه قرار داده شده اند. در توپ سمت راست نور از روبرو اعمال شده است و بدلیل نداشتن سایه روشن مناسب هیچ تصویری از کروی بودن آن در ذهن شما ایجاد نخواهد شد. اما در توپ سمت چپ نور از بالا و قسمت چپ آن تابیده شده و شما همان توپ را به شکل کره تصور میکنید. به بعد صورت و سایه روشن ها روی عروس در عکس زیر توجه کنید.
این مثال یکی از ساده ترین مسائل نورپردازی را شرح میدهد که متاسفانه بسیاری از عکاسان به آن توجه نمیکنند. جالب است بدانید که در عکاسی به عکسهایی که سایه روشن ها در آن رعایت نشده است عکسهای FLAT یا تخت میگوییم که فاقد ارزش هنری هستند. به عکسهایی که بعنوان نمونه کار در بخش Portfolio ارائه شده اند توجه کنید، ببینید که آیا میتوانید به راحتی بعد عکسها را درک کنید یا خیر؟


شناخت صحیح استراکچر صورت :


شناخت صحیح استراکچر صورت یکی دیگر از شاخه های علمی در عکاسی است. به مثال زیر توجه کنید :
شاید اگر عکس سمت راست را در کنار عکس سمت چپ نشان نمیدادیم میگفتید عکس خوبی است. ولی در عکس سمت راست زاویه دوربین و نور به گونه ایست که پیشانی عروس بسیار بلند نشان داده شده و چانه آن کوتاه و این دو تناسبی با هم ندارند. فرم مثلث گونه صورت به همراه زاویه اشتباه نور پردازی که سبب چروکیدگی بینی شده همه و همه عکس را فاقد ارزش هنری میکنند. اما با کمی دقت و اعمال صحیح نور و تغییر مناسب زاویه دوربین تمامی ضعف ها در عکس سمت چپ از بین خواهند رفت. جالب است بدانید هر انسانی ساختار صورت منحصر به فرد خود را دارد و با شناخت زوایای مختلف آن میتوان عکس های با ارزش تری را به ثبت رساند.استفاده از لوکیشن های زیبا و ماندگار :


استفاده از لوکیشن های ماندگار یکی دیگر از تکنیک های یک عکاس حرفه ای است. اینکه صرفا یک لوکیشن جهت عکسبرداری انتخاب شود و در آن محل به عکس برداری بپردازیم کافی نیست. برای ثبت زیبای یک عکس در یک لوکیشن زیبا باید از قبل به بررسی کامل لوکیشن در فصلی که تمایل به عکسبرداری داریم بپردازیم تا از زاویه تابش نور آفتاب در آن محل، میزان ابرهای موجود و بسیاری موارد دیگر که ترکیب آنها با هم منجر به ایجاد یک اثر هنری میشود مطلع شویم.
بطور کلی مسائلی که در ثبت یک اثر هنری دخیل هستند را نمیتوان در چند جمله خلاصه کرد و اینها مثال هایی ابتدایی برای درک راحت تر تفاوت ها بود که ارائه شد.در این میان مضوعی که بیش از هر چیز اهمیت دارد این است که:
- یک عکاس عروسی وظیفه بسیار سنگینی دارد و آن ثبت خاطرات و زیبایی های مهمترین روزهای زندگی شما برای همه عمر است و در این مسیر جای هیچ گونه خطا و اشتباهی وجود ندارد چرا که لحظات بر نخواهند گشت. با آتلیه نیک عکس همراه باشید تا در این مسیر هر قدم همراه شما باشیم و ثبت صحیح لحظات تکرار نشدنی شما را برای همه عمر ضمانت کنیم.
برای مشاهده نمونه کارها به بخش Portfolio مراجعه نمایید.
© 2020 - Nikaks Studio.