Videos
Nikaks Studio Filming
Filmmaking is a chance to live many lifetimes.
- Robert Altman
مختصری در مورد فیلم سازی:
امروزه ساخت کلیپ های ویدیویی برای عروس و داماد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. چرا که کلیپ ها روح دارند، زنده هستند و تلفیق صدا و تصویر میتواند حسی زیبا و دلنشین را در وجود بیننده بنشاند. و این دلیلی است که هر کسی را به سمت ساخت فیلم و کلیپ میکشاند.
امّا آیا ساخت کلیپ یا فیلمی ماندگار براحتی قابل وصول است؟ اینکه چگونه بتوان در قلب بیننده وارد شد و حسی دلنشین را در اعماق وجود آنها به جا گذاشت ابداً کار ساده ای نیست.
شاید شما بعنوان یک مشتری که قصد ساخت یک کلیپ ویدیویی زیبا و تکرار نشدنی را دارید، با کیفیت های مختلف در شاخه های مختلف فیلم سازی آشنا نباشید و نتوانید انتخاب درستی انجام دهید. به همین دلیل با ذکر یک مثال، مختصری توضیح در این رابطه ارائه میدهیم:
در فضایی بزرگتر و در عرصه فیلم سازی سینما، ما هر ساله شاهد ساخت هزاران فیلم هستیم. چرا از میان آنها تنها چند فیلم نامزد جایزه های مختلف میشوند و تنها یکی از آنها برنده است؟ اگر ساخت فیلم با گرفتن یک دوربین در دست امکان پذیر بود پس همه تولید کنندگان برنده بودند. داشتن سناریو زیبا، کارگردانی صحیح، صدا برداری و صدا گذاری دقیق و متناسب، تصویر برداری دقیق و اصولی، نورپردازی صحیح با توجه به موضوع، تدوین و اصلاح رنگ و بسیاری از موارد دیگر در انتخاب یک فیلم برنده نقش مهمی را ایفا میکنند.

همچنین در تولید پروژه های کوچکتر مانند کلیپ های عروسی به تمام موارد فوق در اندازه ای کوچکتر باید توجهی ویژه نمود. در ادامه به توضیحاتی کوتاه در هر زمینه خواهیم پرداخت تا شما را با روند ساخت کلیپ ها بیشتر آشنا کنیم:

ساخت سناریو :

Scenery
Inspiring Videos
I think everything that you do, you're learning. I mean, every movie that you make is like a film school; that's one of the things that I enjoy about filmmaking.
-Peter Jackson

مهم نیست که کلیپ شما یک موزیک ویدیو خواهد بود یا یک فیلم کوتاه داستانی. برای هر دو زمینه، میبایست سناریو ای زیبا و فیلم نامه ای دقیق با توجه به شخصیت و روحیات عروس و داماد تهیه شود و قبل از شروع به کار باید با عروس و داماد به اشتراک گذاشته شده و روی بخش های مختلف آن به توافق نظر رسید. ساخت کلیپ بدون فیلمنامه مانند ساخت ساختمان بدون نقشه است. بنابراین اگر فیلمنامه ای تهیه نشود قطعا کلیپ بصورت شانسی تولید خواهد شد و اگر شانس داشته باشید کلیپتان زیبا و اگر نداشتید زشت خواهد بود. مگر میشود کلیپی که برای یک عمر قرار است از آن لذت ببرید را کسی بر مبنای شانس و بی هدف تولید کند؟؟؟ در آتلیه نیک عکس به این کار با دقت زیادی پرداخته میشود و شاید یکی از سخت ترین مراحل کار قبل از شروع فیلمبرداری باشد. در پایین همین صفحه کلیپ هایی در زمینه مراحل تولید سناریو ارائه خواهد شد.


کارگردانی :

Director
Creates Environments
A good director creates an environment, which gives the actor the encouragement to fly.
-Kevin Bacon

مهم‌ترین کاری که یک کارگردان در جریان ساخت یک فیلم انجام می‌دهد، حفظ تم اصلی کار در طی مراحل سه‌گانهٔ پیش تولید، تولید و پس‌تولید است. کارگردان پس از مطالعهٔ فیلم‌نامه آن را خرد کرده و به قطعات کوچکی به نام سکانس، صحنه و پلان تبدیل می‌کند و متنی را تهیه می‌کند با عنوان دکوپاژ. این متن دستور العملی است برای همه عوامل سازنده فیلم که در آن تمامی جزئیات پلان از قبیل زاویه دوربین، اندازه ‌نما، حرکت و گفتار هنرپیشه، نور، زمان، مکان و … نوشته شده‌است. کارگردان باید به اصول و قواعد تمامی مراحل تولید مسلط باشد تا به خوبی بتواند گروه را رهبری کند و به نتیجه مطلوب برساند.
امّا در پروژه های کوچتر مانند کلیپ های عروسی بدلیل اینکه اغلب کارگردان همان تصویر بردار و نورپرداز است کار کمی ساده تر میشود و عمدۀ نگرانی کارگردان چگونگی اجرای بخش های مختلف فیلم یا کلیپ توسط بازیگرانی است که شاید برای اولین بار در مقابل دوربین نقش ایفا میکنند و باید آن ها را طوری هدایت کند تا اولا تم اصلی کلیپ حفظ شده و احساسات به زیبا ترین شکل ممکن به بیننده القا شوند. آیا تجربه ای از ساخت کلیپ قبلا داشته اید؟ اگر این طور است دقت کنید که آیا کلیپ شما بدرستی کارگردانی شده است؟ انتخاب لوکیشن های مناسب و زمان های متناسب از دیگر کارهایی است که کارگردان یک کلیپ باید انجام دهد. بعنوان مثالی ساده اگر پلانی باید در طلوع آفتاب و بر فراز کوهی استوار فیلمبرداری شود نمیتوان آن را در روزی بارانی و در کوچه های شهر انجام داد. در ادامه همین صفحه کلیپ های مختلفی از پشت صحنه تولیدات نیک عکس ارائه خواهد شد.


صدا برداری و صدا گذاری :

Sound
Create Feelings
Half of the storytelling ability is sound.
- Joe Herrington

شاید خیلی از افراد تصور میکنند که یک کلیپ عروسی نیازی به صدا برداری و صدا گذاری نخواهد داشت و تنها اضافه کردن یکی از موزیک های جدید که توسط خواننده گان مطرح اجرا شده است کافیست. و بد تر آنکه خیلی از آتلیه ها و استودیو های فیلم سازی همین کار را میکنند. آیا دقت کرده اید که در روند جایزه دهی به یک فیلم سینمایی، برای صدابرداری آن جوایز جداگانه ای قائل هستند؟ مثلا آقای رامین جوادی در موسیقی متن فیلم Game of Thrones موفق به کسب جایزه Grammy Award شده است. این نشان دهنده اهمیت صدا برداری و صدا گذاری در یک فیلم است. با یک مثال ساده بیشتر توضیح میدهم. فیلمی در حال پخش است و صحنه ای عاشقانه در حال نمایش است. اگر موسیقی متن آن در همان پلان با صدای یکی از نت های بم پیانو بصورت پیوسته و با افزایش حجم تدریجی استفاده شود شما احساس میکنید که در ادامه داماد باید عروس را به قتل برساند ولی اگر در همان پلان از یک موسیقی ملایم و زیبا که دارای آلات پیانو و ویالون باشد استفده شود شما حس عاشقانه بین آنها را بیشتر درک میکنید. به همین سادگی قدرت موسیقی متن را متوجه میشویم. مسئله بعدی صدا برداری با تجهیزات حرفه ایست. چرا که اگر نیاز به صدای زنده عروس وداماد یا صدا های مورد نیاز دیگر بود باید با بالاترین کیفیت ارائه شوند و در آن نویز و صدا های محیطی ناخواسته به حداقل برسند. در پروژه کلیپ های عروسی بیشترین چیزی که مورد توجه صدا بردار و صدا گذار است انتخاب موسیقی متن مناسب با توجه به سناریو، صدابرداری دقیق و با کیفیت از عروس و داماد و صدا های دیگر، صدا برداری با کیفیت از راوی داستان در صورت نیاز و البته استفاده از صدا های مطرح و ماندگار ایران و اعمال صدا های متناسب با تصاویر میباشد که ترکیب این عوامل منجر به شگفتی خواهند شد که تا زمانی که یک کار مبتدی را در کنار یک کار حرفه ای نبینید شاید متوجه حضور آنها نشوید ولی متوجه حس زیبایی که بر شما به جا خواهند گذاشت، مطمئنا خواهید شد.


تصویر برداری:

Cameraman
Recognizes The Story
I believe that the best cameraman is one who recognizes the source, the story, as the basis of his work.
-James Wong Howe

فیلمبرداری اصلی‌ترین بخش تولید یک فیلم است و مدیر فیلمبرداری شخصی کلیدی در تولید یک فیلم است.
مدیر فیلمبرداری در حالت کلی وظیفهٔ هماهنگی دوربین، تعیین زوایای فیلمبرداری و شیوۀ نورپردازی لازم را برعهده دارد. در اغلب فیلم‌ها از چند دوربین فیلمبرداری برای ثبت تصاویر استفاده می‌شود و هماهنگی بین دوربین‌های مختلف برای استفادۀ درست از صحنه‌ها، از دیگر وظایف مدیر فیلمبرداری است. ترکیب بندی صحیح با توجه به موضوع و اعمال حرکت های سینمایی استاندارد در تصویر برداری یکی از مهمترین مهارت های یک تصویربردار است. شناخت و تسلط کامل بر زوایا و حرکت ها توسط فیلمبردار و بکارگیری دقیق آنها بهمراه نورپردازی مناسب و تلفیق آنها با تمام مواردی که بالاتر توضیح دادم، منجر به ساخت فیلم یا کلیپی ماندگار و زیبا خواهند شد. با ذکر یک مثال ساده یکی از حرکت های سینمایی و اهمیت شناخت کلی آنها را توضیح میدهم:
در یک پلان آمده است که یک شخص از پشت درختی در فاصله 20 متری به صحبت های سه نفر با دقت گوش میدهد و صحبت آنها او را ناراحت یا عصبانی میکند. برای این پلان تصویر بردار چه کاری میتواند انجام دهد تا این حس به شکل درست و بهتری به بیننده القا شود؟ تصور کنید از نمای شانه فرد اول که پشت درخت ایستاده است آن سه نفر در فاصله 20 متری را نشان دهد. آیا شما حس عصبانیت را در چهره شخص اول درک میکنید؟ در این پلان حرکت درست و استاندارد دوربین این است که ابتدا با حرکتی آرام به سمت جلو، بستۀ چشمان شخص اول را بگیرد و در سکانس بعدی، از فاصله دورتر با حرکتی آرام و رو به جلو سه نفر را با محوریت شخص سخنگو نشان دهد. به این شکل شما براحتی متوجه حس عصبانیت یا ناراحتی شخص اول از آن سه نفر خواهید شد.
و بسیاری از حرکت های دیگر که معرفی آنها از حوصله این بخش خارج است. امّا نکته این است که مهم نیست کلیپ میسازیم یا فیلم سینمایی، مهم استفاده درست از تکنیک ها و تجهیزات هست. اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات در بخش معرفی تجهیزات ارائه شده اند.نورپردازی و اصلاح رنگ:

Colors
Creates The Light
In nature, light creates the color. In the picture, color creates the light.
-Hans Hofmann

در سینما ، نورپردازی چیزی فراتر از نورتاباندن به اشیا ، فقط برای نمایاندن آنها است. بخش های روشن تر و تیره تر درون قاب به ساخته شدن ترکیب بندی هر نما کمک می کنند و به این ترتیب نگاه ما را به اشیا و کنش های خاص معطوف می دارند. یک بخش که نور بیشتری دریافت کرده ، می تواند چشم بیننده را به یک نکته مهم جلب کند ، در مقابل ، سایه جزئیات را پنهان می کند یا تعلیق ایجاد می کند درباره اینکه چه چیزی ممکن است در آنجا ، در پشت سایه باشد. بطور کلی در فیلم از نورپردازی برای ایجاد تم اصلی کار و ترکیب بندی های مورد نیاز استفاده میشود. و این یعنی فیلمی با داستان جنایی با کلیپ عروسی دو نوع نور پردازی متفاوت را میطلبند.
در کلیپ های عروسی بیشتر بر نرم یا سافت بودن نورها و رشن بودن تصویر جهت القاء حس رمانتیک بودن تاکید میشود و در فیلم های مثلا جنایی بر تاریک بودن و ایجاد سایه های مرموز.
بعد از نور پردازی و تصویر برداری، علم و تکنیک های اصلاح رنگ در تدوین مهمترین عامل در ایجاد تم اصلی در فیلم است. در عکس فوق دو نوع متفاوت از نورپردازی و اصلاح رنگ نشان داده شده است. در عکس سمت راست که هری پاتر نشان داده شده است، از تم رنگی سرد و نور پردازی های تاریک برای القای مرموز بودن فیلم و در عکس سمت چپ برای ایجاد تم اکشن با نورهای روشن تر و تم رنگی گرم تدوین انجام شده است.


توضیحات فوق مختصری بود بر آنچه در تولید یک فیلم یا کلیپ باید مورد توجه قرار گیرد. امّا آیا انجام تمامی روال های پنج گانه فوق در ساخت یک کلیپ کوتاه قابل انجام است؟ پاسخ به این سوال توسط آتلیه نیک عکس مثبت است ولی با توجه به تنها یک نکته:
در هر پروژه ای تهیه کننده گان میزان وقت گذاری و اعمال انرژی و هزینه را مشخص میکنند و کل تیم فیلم سازی بر مبنای آن حرکت میکنند. در پروژه های ساخت کلیپ های عروسی تهیه کننده گان، عروس و داماد هستند. به عبارتی این شما هستید که به ما اجازه میدهید تا از تمام توان و انرژی خود در ساخت یک کلیپ استفاده کنیم یا خیر. مطمئنا اگر کلیپی در دست تولید است که به تمام موارد توضیح داده شده در فوق نیاز داشته باشد زمان و هزینه ای بیشتر را میطلبد. بطور کلی آتلیه نیک عکس افتخار دارد تا شما را با سطح جدیدی از فرآیند ساخت کلیپ های عروسی شگفت زده نماید. پس با ما همراه باشید .

در ادامه کلیپ های عروسی ای که مجوز نمایش آنرا بصورت کتبی از مشتریان مربوطه گرفته ایم و همچنین کلیپ های در مورد روند اجاره پروژه های عکاسی و تصویر برداری توسط آتلیه نیک عکس ارائه شده اند.
Finding Location
Finding Location video series
Reza Abbad - Finding Location
این کلیپ یکی از جلسات یافتن لوکیشن را نشان میدهد که در آن برای استفاده از یک لوکیشن کویری تا کویر رضاآباد رسیدیم.
Inspiring
Inspiring video series
The Hardest Light You Can Get With Profoto B1
در کلیپ فوق عکاس توانمند آقای آندره بلوزو از آمریکا با فلاش های پروفوتو قدرت نمایی میکند. فلاش های پروفوتو بدلیل توانایی در ارائه نور مورد نیاز در هر شرایطی یکی از محبوب ترین فلاش های جهان میباشد که آتلیه نیک عکس هم توسط این فلاش ها به عکاسی میپردازد.
On to Light Shaping with Dixie Dixon - Profoto
در این کلیپ قدرت فلاش های پروفتو را مشهاده کنید. فلاش های پروفوتو سوئیسی یکی از بهترین فلاش های دنیا هستند که امروزه توسط بهترین عکاسان دنیا مورد استفاده قرار گرفته اند.
Profoto B1
فلاش های پروفوتو بهترین انتخاب عکاسان بزرگ دنیا هست. به نحوه نور پردازی و استفاده از آن در این کلیپ توجه کنید.
5D Mark IV
توضیحاتی در مورد دوربین 5D Miv در کلیپ فوق قابل دسترس شما عزیزان قرار گرفته است.
5 Brilliant Moment of Camera Movements
در کلیپ فوق 5 حرکت سینمایی بهمراه مثال هایی از فیلم های سینمایی تولید شده توسط هالیوود نشان داده شده است.
© 2020 - Nikaks Studio.